دلایل نابسامانی بازار مسکن

دلایل نابسامانی بازار مسکن

  • 1401/11/18 12:22:56
image news

بازار مسکن در وضعیت نابسامانی به سر می برد.

بازار مسکن همسو با دیگر بخش های اقتصاد ایران، چند ساله گذشته در وضعیت نامناسبی به سر برده است. تعداد زیادی از خانوارهای ایرانی تحت تاثیر این شرایط و کاهش قدرت خرید به طور کلی از خرید خانه ناامید شده اند. قیمت ها در بازار اجاره هم تا حد سرسام آوری بالا رفته است و افراد مجبورند پس از هر بار اتمام قرارداد به مناطق پایین تر کوچ کنند یا در خانه ای با کیفیت پایین تر ساکن شوند.

بازار مسکن این روزها با چه معضلاتی رو به رو است؟

رکود در ساخت و ساز: اصلی ترین عامل رکود در بخش ساخت و ساز را می توان بی علاقگی انبوه سازان برای ورود به این حوزه دانست. البته این عامل را نمی توان نادیده گرفت که تقاضا برای خانه های نوساز به دلیل گرانی در بازار مسکن کاهش یافته و مردم تمایل بیشتری برای خرید خانه هایی با سن بالاتر نشان می دهند.

افزایش قیمت مصالح ساختمانی: مرکز آمار ایران نشان می دهد قیمت نهاده های ساختمانی از تابستان پارسال تا تابستان امسال حدود 29 درصد افزایش داشته است، در نهایت این افزایش قیمت هم نرخ نهایی آپارتمان را افزایش می دهد و هم خرید آن برای سازندگان را مشکل تر می کند.

کمبود زمین: کم آبی و مشکل فرونشست زمین در سال های اخیر، زمین مناسب برای ساخت و ساز را کاهش داده است، کمبود زمین و گرانی آن در حال حاضر در بافت های اصلی شهر منجر به افزایش قیمت تمام شده تولید آپارتمان شده است که همین مورد نیز بر مشکلات خانه دار شدن می افزاید.

قطعی گاز صنایع: با شروع فصل زمستان برخی از صنایع با قطعی گاز و برق مواجه شده اند. این موارد ممکن است تولید مصالح ساختمانی مثل سیمان و فولاد را با مشکل مواجه کند و باعث افزایش قیمت آنها شود.

نبود نظارت بر قیمت گذاری مسکن: با افزایش نرخ تورم، انتظارات تورمی نیز در جامعه می یابد. مالکان تحت تاثیر این عامل و همچنین افزایش قیمت دلار بدون مبنای اقتصادی قیمت املاک خود را بالا می برند.

تا زمانی که تورم، انتظارات تورمی در جامعه و افزایش قیمت دلار ادامه داشته باشد بازار مسکن در حالت رکودی به سر می برد و روز به روز به قیمت آن افزوده می شود.


پست های مرتبط

جوانیم اما حرفه ای