واکنش بازار مسکن به ریزش قیمت ارز

واکنش بازار مسکن به ریزش قیمت ارز

  • 1401/12/21 19:41:47
image news

بازار مسکن در واکنش به ریزش سریالی قیمت ارز دچار رکود شده و انتظارات تورمی که بعضا از سوی برخی فعالان بازار ملک القا می‌شود را به چالش کشیده است.

بر خلاف تصورات در روز های اخیر بازار مسکن دچار رکود شده است، در حالی که معمولا در روزهای منتهی به پایان سال، خرید و فروش خانه رونق داشت. مشاوران املاک می گویند افت ادامه دار قیمت ها در بازار ارز، در فاز اول جلوی بزرگ تر شدن حباب نرخ های پیشنهادی را گرفته و حتی به کاهش تا 15 درصدی نرخ های پیشنهادی منجر شده است. ممکن است در فاز دوم شاهد ریزش قیمت های پیشنهادی در سطح کلی بازار باشیم.

کاهش قیمت ارز، برآورد ها از آینده بازار ملک را به چالش کشید. برخ کارشناسان مسکن این تئوری را مطرح کردند که مسکن از بازار های موازی جا مانده و در سال آینده با رشد مواجه می شود، این در حالی است که قیمت خانه طی یک سال اخیر بیش از نرخ تورم عمومی افزایش یافته است.

آخرین وضعیت بازار مسکن گویای آن است که معاملات به ندرت انجام می شود. هر دو گروه خریدار و فروشنده از حدود 10 روز قبل که روند ریزش قیمت ها در بازار ارز آغاز شده معاملات را به حالت تعلیق درآورده اند. البته بسیاری از کسانی که نرخ های غیرمتعارف برای واحد های خود در نظر گرفته بودند قیمت ها را تعدیل کرده اند.


پست های مرتبط

جوانیم اما حرفه ای